Masaż Tajski

Masaż tajski - czego się spodziewać?

Głównym zadaniem tradycyjnego masażu tajskiego jest uzyskanie efektu terapeutycznego, bardziej niż relaksującego. Jest to masaż wykonywany w ubraniu, więc nie powinien być powodem do skrępowania. Przed masażem dostaniesz specjalną luźną i wygodną koszulę oraz spodnie do przebrania.

Podczas masażu możesz spodziewać się rozciągania, uciskania i kołysania w rękach Twojej tajskiej terapeutki, podobnego do pozycji znanych z jogi. W klasycznym masażu tajskim terapeutki wykorzystują wiele części swojego ciała, w tym kciuki, łokcie i kolana. Jeśli lubisz naprawdę mocny masaż, masażystka może też po Tobie chodzić – to również jest elementem tradycyjnego masażu. Masaż tajski nie jest więc najdelikatniejszym z masaży, a w odczuciu niektórych osób może wydawać się momentami nieprzyjemnym lub nawet bolesnym doświadczeniem. Jeśli będzie dla Ciebie zbyt mocny, powiedz o tym terapeutce, która dostosuje poziom nacisku.

Po masażu wypij coś ciepłego – w Salonie Nattakan będzie to napój imbirowy. Zimna woda powoduje, że ciało w odpowiedzi na zimno kurczy i napina mięśnie, które właśnie zostały rozluźnione. Może to spowodować skurcze. Jeśli po masażu masz ochotę odpocząć lub się zdrzemnąć – zrób to! Pomyśl o masażu jak o intensywnym treningu. Jeśli twoje ciało informuje Cię, że to czas na odpoczynek, naprawę i regenerację – warto go posłuchać!

O ile nie ma żadnych przeciwwskazań by korzystać z masażu tak często jak chcesz, to w przypadku jeśli korzystasz z niego w celu uśnieżenia bólu, nie wykonuj go codziennie. Daj czas odpocząć twoim mięśniom i monitoruj postępy. Efekty masażu tajskiego utrzymują się dłużej niż efekty innych masaży, ale czas regeneracji jest bardzo indywidualny i inny dla każdej osoby. Znajdź swój indywidualny rytm i dostosuj do niego harmonogram swoich wizyt w salonie masażu.

Rozważ także zabranie ze sobą bliskiej Ci osoby – może to być Twój partner, przyjaciel lub przyjaciółka lub nawet Twoje nastoletnie dziecko, szczególnie jeśli Twoim zdaniem, zdecydowanie za dużo czasu spędza przy komputerze. Codzienny pośpiech sprawia, że coraz mniej czasu przeznaczamy na wspólne czynności i budowanie więzi. Wspólny masaż może stać się początkiem wspólnego hobby lub cotygodniowym rytuałem podczas którego odetniecie się na chwilę od codziennych zmartwień i obowiązków oraz razem będziecie cieszyć się chwilą, tu i teraz.

masaż tajski
Masaż tajski wykonywany jest w ubraniu.

Korzyści masażu tajskiego

Obniża poziom stresu

Pod wpływem długotrwałego stresu zwiększa się podatność na przeziębienia i stany zapalne. Stres może również powodować utratę włosów, przyspieszone siwienie, problemy skórne, bóle mięśni, bezsenność, utratę apetytu, zaburzenia koncentracji i wahania nastrojów.

Masaż tajski pozwala obniżyć poziom stresu w dwojaki sposób. Po pierwsze jest to czas tylko dla Ciebie. Dzięki temu możesz oderwać się od wszelkich zewnętrznych bodźców i skoncentrować się tylko na sobie i swoim ciele. Po drugie fizyczna manipulacja tkankami obniża napięcie mięśni, co jest interpretowane przez mózg jako przejście z sytuacji zagrożenia, do sytuacji bezpiecznej.

Badanie z 2015 roku potwierdziło doświadczalnie, że tradycyjny masaż tajski obniża poziom alfa-amylazy w ślinie – jednego z markerów stresu. Inne badanie z 2005 roku, stwierdziło z kolei znaczący spadek poziomu kortyzolu (średnio o 31%) oraz aktywację neuroprzekaźników zwanych „hormonami szczęścia”: serotoniny (wzrost o 28%) i dopaminy (wzrost o 31%).

Daje ulgę plecom i kręgosłupowi

Przeciążenia, mikrourazy, stres, zbyt mała lub brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia powoduje wiele niekorzystnych zmian w obrębie mięśni pleców oraz kręgosłupa. Siedząc obciążamy kręgosłup prawie dwukrotnie bardziej niż stojąc. Dodatkowo brak ruchu osłabia mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji. Problemy z kręgosłupem sygnalizowane są najczęściej przez ból w okolicy krzyża, karku, barków oraz górnej części pleców. Często pojawiają się również tzw. „punkty spustowe” czyli niewielkie, nadwrażliwe obszary które pod wpływem nacisku powodują tkliwość lub ból.

Tradycyjny masaż tajski pomaga pokonać wiele z tych dolegliwości, co zostało potwierdzone w wielu badaniach. W badaniu z 2011 roku wskazano masaż tajski, jako alternatywną metodę leczenia nadwrażliwości wspomnianych punktów spustowych, jak również jako metodę na mającą wpływ na rytm serca i redukcję poziomu stresu. W innym badaniach potwierdzono terapeutyczny wpływ masażu tajskiego na zespół łopatkowo-żebrowy, nieswoisty ból krzyża i mobilizację stawów, czy leczenie przewlekłego bólu.

Ból pleców
Ból pleców jest powszechną chorobą cywilizacyjną.

Masaż tajski pomaga na bóle głowy

W większości przypadków bóle głowy mają charakter napięciowy i są bezpośrednio powiązane z napięciem karku i szyi, stresem i niedoborami snu. Podczas pracy przy komputerze mamy tendencję do garbienia się, pochylania do przodu, zaciskania szczęk i napinania mięśni twarzy. Nieświadomie powodujemy również niedotlenienie, związane z nieprawidłowym oddychaniem. Siedząc odruchowo napinamy mięśnie brzucha, przez co wdech i wydech stają się niepełne.

Masaż bezpośrednio uwalnia napięcie mięśni twarzy, szyi i brzucha oraz obniża ogólny poziom stresu przynosząc szybką ulgę dla naszej głowy. Efekt terapeutyczny masażu tajskiego w leczeniu napięciowych bólów głowy został potwierdzony badaniem naukowym z 2015 roku.

Poprawia jakość snu

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych. Brak jej zaspokojenia prowadzi do złego samopoczucia, problemów z koncentracją i spowolnieniem reakcji na bodźce.

Masaż pomaga regulować poziom hormonów, w tym odpowiedzialnych za sen, a obniżony poziom stresu i zwiększona aktywność naszego przywspółczulnego układu nerwowego (czyli tego, który jest odpowiedzialny za relaksację, regenerację i jakość snu) pomaga zasypiać i utrzymać zdrowy sen, co zostało potwierdzone w badaniu z 2013 roku. Także badanie z 2002, potwierdza poprawę jakości snu dzięki masażowi, który nie tylko poprawia jego jakość, ale także przynosi ulgę także w dolegliwościach związanych z fibromialgią, czyli chorobą, która powoduje że człowiek budzi się wyczerpany, zesztywniały i obolały.

Poprawia stan skóry, regeneruje i dodaje energii

Rytmiczny ucisk ciała poprawia przepływ limfy i mikrokrążenie krwi, co widocznie dotlenia i poprawia kondycję skóry. Masaż ukierunkowany na partie ciała z cellulitem może pomóc rozbić tłuszcz i poprawić wygląd skóry już po kilku miesiącach, co zostało potwierdzone w badaniu z 1997 roku.

Jednym z wniosków płynących z badania z 2018 roku, była stwierdzenie że masaż przyśpiesza regenerację mięśni po intensywnych treningach, obniża poziom markerów zapalnych oraz poziom kinazy keratynowej. Inne badanie z 2015 r. wskazuje, że refleksologia może mieć pozytywny wpływ na neuropatie obwodowe.

Masaż tajski odmładza i dodaje energii w stopniu większym niż na przykład masaż szwedzki, o co było obiektem badania porównawczego z 2018 roku.

Przeciwwskazania

Ze względu na wpływ masażu tajskiego na układ krążenia, konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem, jeśli masz jedno z wymienionych poniżej schorzeń:

 • choroba wieńcowa
 • niedrożność układu limfatycznego
 • zakrzepica
 • żylaki
 • choroba serca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • cukrzyca
 • choroba neurologiczna
 • osteoporoza
 • wiotkość stawów (zespół Ehlersa-Danlosa)
 • jesteś tuż po operacji
 • jesteś tuż po chemo lub radioterapii

Dodatkowo:

 • Nie próbuj masażu jeśli masz objawy zapalenia skóry, ponieważ łatwo o przeniesienie wirusa na inne obszary ciała, a także zarażenie masażystki.
 • Masażu nie należy wykonywać bezpośrednio nad stanem zapalnym skóry, siniakami, guzami, niezagojonymi ranami, przepukliną brzuszną lub obszarami niedawnych złamań. Może to opóźnić gojenie, spowodować powiększenie zapalenia lub inne komplikacje.
 • Gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza również jest poważnym przeciwwskazaniem do masażu, ponieważ w tej temperaturze mięśnie łatwiej ulegają uszkodzeniu.
 • Jeśli cierpisz na chorobę nowotworową unikaj masowania zajętych przez chorobę miejsc, ponieważ nowotwór może rozprzestrzenić się na inne narządy.
 • Kobiety w ciąży nie powinny mieć masaży w pierwszym trymestrze. Jeśli po pierwszych 3 miesiącach odczuwasz ból pleców, możesz skorzystać z masażu, ale powiadom o tym terapeutkę, która zmodyfikuje technikę masażu, wykonując masaż